PŁOŃSK Zdrowie

Innowacyjne operacje w płońskim szpitalu.

c_403_211_16777215_01_images_2-szpital.JPG

W połowie lipca w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płońsku przeprowadzono pierwszą, unikalną operację kruszenia kamieni moczowych mało-inwazyjną metodą wewnątrznerkową - RIRS (Retrograde IntraRenal Surgery). Operacji dokonali doświadczeni specjaliści, którzy w czerwcu br. dołączyli do kadry medycznej placówki: lek. med. Marek Zawadzki – specjalista urolog oraz lek. med. Michał Ogrodnik – specjalista urolog.

 

Procedura polega na dotarciu do układu kielichowo-miedniczkowego nerki przez naturalne otwory ciała. Lekarz nie nacina powłok ciała chorego, lecz dostaje się do nerki drogą wstępującą przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód przy pomocy giętkiego ureterorenoskopu. Uwidocznione w ten sposób złogi są kruszone przy pomocy lasera holmowego. Metoda ta różni się od stosowanych powszechnie metod kruszenia kamieni (ultradźwięki lub wytworzenie kanału do nerki poprzez nakłucie) tym, że lekarz podczas operacji może dotrzeć niemal do każdego miejsca w nerce i pod kontrolą wzroku przeprowadzić skuteczne i doszczętne kruszenie kamieni. Stosowany do operacji laser holmowy jest w stanie skruszyć nawet najtwardsze złogi rozbijając je w drobny pył. Podczas procedury RIRS można usunąć np. kilka złogów jednej nerki lub kamienie z obu nerek. Niezwykle ważne jest, że po zabiegu pacjent nie odczuwa bolesnego pozbywania się kamieni.

 

Operacja jest otwarciem nowej jakości leczenia urologicznego w płońskim szpitalu. Nowozatrudnieni lekarze urolodzy przeprowadzają także inne procedury i zabiegi, jak chociażby operacje przezcewkowe u pacjentów z trudnościami w oddawaniu moczu w przebiegu łagodnego rozrostu stercza czy operacje uroonkologiczne (resekcje guzów pęcherza moczowego).

 

Lekarze przyjmują także w poradni urologicznej Zespołu Poradni Specjalistycznych przy SPZZOZ w Płońsku. Wszystkie zabiegi wykonywane są bezpłatnie, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Dyrektor  SPZZOZ w Płońsku

lek. Paweł Obermeyer

 

 

 

 


 

Prognoza pogody:   

 

  

 GALERIE:

  

 


 

Redaktor Naczelna:
Sylwia Sobótka

e-mail: s.sobotka@media-polska.pl 

Extra Płońsk - Biuro Reklamy:
ul. Płocka 69, 09-100 Płońsk
Tel. 502 646 312 oraz: 534 902 094