Dziś jest: 11 Lipiec 2020    |    Imieniny obchodzą: Cyprian, Olga, Benedykt

PŁOŃSK na sygnale

Baboszewo: 3-latka pogryziona przez psy...

c_210_150_16777215_01_images_skoda-1200.6402.jpg

W minioną sobotę wieczorem, 22 lipca  w Baboszewie psy pogryzły 3- letnią dziewczynkę.  Policjanci ustalili, że przechodzącą chodnikiem 3-latkę od psów dzieliło ogrodzenie, jednak psy mogły swobodnie wkładać pyski pomiędzy jego elementy. Dziecko ma rany na rączce, które wymagały szycia. Właścicielka psów ukarana została mandatem w związku z niezachowaniem zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Jak się okazało zwierzęta nie miały aktualnych szczepień. Poinformowany został powiatowy lekarz weterynarii.

Utrzymywanie  czworonoga wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale też obowiązkami i odpowiedzialnością za jego zachowanie. Każdy pies wymaga legowiska, odpowiedniego odżywiania, opieki weterynaryjnej i długich spacerów. Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla ludzi ze strony tych zwierząt. Swojego czworonoga powinien wyprowadzać na smyczy i w kagańcu oraz uprzątać po nim nieczystości.  Każdy, nawet najłagodniejszy i najmądrzejszy pies może się czymś rozdrażnić i w najmniej oczekiwanym momencie kogoś zaatakować czy ugryźć.


Trzymanie psa na uwięzi na podwórku przy domu musi spełniać też pewne warunki. Czworonóg nie może być trzymany na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Łańcuch czy linka, na której jest trzymany nie może być krótsza niż 3 metry, nie może powodować cierpienia psa ani uszkodzenia ciała. Musi mu gwarantować niezbędny ruch. Właściciel, przed spuszczeniem zwierzęcia z uwięzi, powinien pamiętać o dokładnym pozamykaniu bram i furtek oraz sprawdzeniu czy w ogrodzeniu nie ma wolnych przestrzeni, którymi pies mógłby się wymknąć poza podwórko.


Na ogrodzeniu posesji należałoby umieścić tabliczkę ostrzegającą osoby, które chciały by wejść na teren posesji, przed psem pilnującym tego terenu.  Niedozwolonym jest drażnienie lub płoszenie zwierząt powodując, że stają się one niebezpieczne.


Właściciel w pełni ponosi odpowiedzialność za swojego czworonoga. Wobec osób niewłaściwie sprawujących opiekę nad swoimi psami policjanci mogą stosować środki oddziaływania prewencyjnego, pouczenia, ostrzeżenia itp. oraz nakładać grzywnę w drodze mandatu karnego do wysokości określonej w ustawie lub kierować wniosek o ukaranie do Sądu.

 

 

 


 

Prognoza pogody:   

 

  

 GALERIE:

  

 


 

Redaktor Naczelna:
Sylwia Sobótka

e-mail: s.sobotka@media-polska.pl 

Extra Płońsk - Biuro Reklamy:
ul. Płocka 69, 09-100 Płońsk
Tel. 502 646 312 oraz: 534 902 094