Dziś jest: 4 Czerwiec 2023    |    Imieniny obchodzą: Helga, Karol, Franciszek

PŁOŃSK Kultura

„Wiosną malowane” – plener malarski w Płońsku

c_251_159_16777215_01_images_DSC023151-700x443.jpg W dniach 16-23 czerwca w Płońsku trwał plener malarski nt. ,,Wiosną malowane”, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Płońsku.
 
Tematem pleneru było ukazanie przyrodniczych, architektonicznych  i rodzajowych walorów powiatu płońskiego. Plener poprowadziła płońszczanka Katarzyna Rólka.
 
Nasz powiat ma wiele urokliwych miejsc godnych uwiecznienia na płótnie. Aby utrwalić te piękne miejsca do Płońska przyjechali artyści malarze z różnych zakątków Polski tj. Florian Kohut (Rudzica), Stanisław Prokopczyk (Warszawa), Joanna Rodowicz (Mława), Anna Wąsikiewicz (Włocławek), Jolanta Smykowska (Sierpc), Wojciech Witkowski (Sierpc) Oczywiście w plenerze nie zabrakło naszych lokalnych płońskich malarzy: Krystyny Piaseckiej-Zielińskiej, Zdzisława Wiśniewskiego i Andrzeja Lewandowskiego.
 
Powstało wiele ciekawych obrazów m.in. płońskie uliczki,  kościół św. Michała Archanioła w Płońsku, Bolęcin, bazylika w Czerwińsku, dąb ,,Piast” z Miszewa Wielkiego, Sochocin, panorama Wkry w Jońcu.
Wszystkim malarzom nasz powiat bardzo się spodobał i włożyli wiele serca w swoje prace. Sprzyjająca słoneczna pogoda pozwoliła im na wyjazdy w plener w powiat jak również można ich było spotkać w rynku miasta Płońska.
 
– ,,Plener malarski jest ciekawą formą promocji powiatu. Był bardzo dobrze zorganizowany za co bardzo dziękuję komisarzowi pleneru pani Katarzynie Rólce. Powstało 11 obrazów, które nie tylko utrwaliły krajobraz, ale także oddały ducha miejsc, w których na co dzień żyjemy. W zasobach starostwa znajdują się obrazy pleneru, który odbył się dokładnie 30 lat temu. To zbyt długa przerwa, postaramy się ją nadrobić i w kolejnych latach organizować następne plenery. Nasz powiat jest pełen pięknych zakątków, które warto utrwalić, bo krajobraz zmienia się bardzo szybko” – powiedział nam Starosta powiatu płońskiego Andrzej Stolpa.
 
Dodatkową atrakcją było zaproszenie uczniów szkół podstawowych nr 2 i 3 oraz wychowanków miejscowego Domu Dziecka, aby poznali sztukę malarską ,,na żywo” prezentowaną przez artystę z gór Floriana Kohuta i twórcę płońskiego ze stowarzyszenia ,,Art-Płona” Zdzisława Wiśniewskiego.
 
 – ,,Pierwszy raz uczestniczyłem w płońskim plenerze organizowanym przez Starostwo. Ja się specjalizuję w temacie pejzaży i taki sobie wybrałem: Bolęcin nad Wkrą i Czerwińsk nad Wisłą. W pejzażach ujmuje mnie przyroda, zieleń jest soczysta, a kolory odgrywają dużą rolę, to ma swój urok i ja to kocham. Miałem możliwość także przeprowadzenia warsztatów malowania farbami olejnymi na tekturowych talerzykach z uczniami płońskich szkół podstawowych. Zainteresowanie warsztatami wśród uczniów było duże, jak również dzieci właścicieli gdzie mieszkaliśmy. Plenery malarskie są po to, aby podwyższać swoje kwalifikacje i pozostawić po sobie swoją pracę, w którą włożyło się wiele serca” – powiedział nasz rodzimy malarz pan Zdzisław.
Przyroda jest inspiracją dla wielu artystów malarzy, bo niesie ona ukojenie i spokój. Jest to temat najchętniej wybierany.
 
– ,,W plenerze malarskim zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Płońsku, którego pomysłodawcą była pani Kasia Rólka jako komisarz pleneru w dniach 16-23.06.2017 wzięłam udział po raz pierwszy. Pełna obaw poszłam na pierwsze spotkanie nie znając nikogo z plenerowiczów w wyjątkiem pana Andrzeja Lewandowskiego- jako początkująca ,,malarka” (maluję na płótnie od roku). Przywitała mnie bardzo serdecznie pani Kasia Rólka, wprowadzając mnie w tematykę pleneru – ,,ukazanie przyrodniczych, architektonicznych i rodzajowych walorów powiatu płońskiego”, która bardzo mi się spodobała – wybrałam pejzaż jako temat mojej pracy. Namalowałam fragment parku nad Płonką. Spotkałam tam ludzi znacznie bardziej doświadczonych, ale nie czułam się obco, ani nie byłam tak traktowana. Miałam możliwość zobaczyć ich prace i czegoś się nauczyć, nawiązałam z nimi znajomości i kontakty. W trakcie pleneru miałam wrażenie, jakbym tych ludzi znała od lat. Reasumując atmosfera była bardzo fajna, przyjaźni ludzie, interesujące rozmowy i spotkania. Wydarzenie to pozostanie w mojej pamięci jako jedno z najciekawszych. Plener malarski to genialna sprawa, polecam wszystkim i chętnie będę brała udział w tego typu wydarzeniach. Pragnę bardzo podziękować organizatorom pleneru, a w szczególności pani Kasi za zaproszenie mnie do uczestnictwa w tym plenerze malarskim”. – powiedziała Krystyna Piasecka-Zielińska, uczestniczka pleneru malarskiego.
 
W trakcie pleneru malarskiego, 21 czerwca odbyło się spotkanie autorskie pt ,,Z pastelą o strachach” artysty Floriana Kohuta z płońszczanami w Bibliotece Pedagogicznej, podczas którego opowiedział zebranym uczestnikom o swojej twórczości artystycznej, która trwa już przeszło 40 lat.
Na koniec pleneru artyści malarze gościli u Starosty Płońskiego – Andrzeja Stolpy, który podziękował im za udział w tym artystycznym przedsięwzięciu oraz za zaangażowanie.
Podsumowując, plener malarski stanowił niebywałą okazję do kształcenia zmysłu obserwacji oraz wyczulenia na nastrój i piękno krajobrazu naszego powiatu. Dowodem tego są powstałe piękne obrazy w technice olejnej i akrylowej.
 
RED
 
Fot. Katarzyna Rólka


 

Prognoza pogody:   

 

  

 GALERIE:

  

 


 

Redaktor Naczelna:
Sylwia Sobótka

e-mail: s.sobotka@media-polska.pl 

Extra Płońsk - Biuro Reklamy:
ul. Płocka 69, 09-100 Płońsk
Tel. 502 646 312 oraz: 534 902 094