Dziś jest: 4 Luty 2023    |    Imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej

Kuba musi mieć zapewnioną kosztowną rehabilitację

kuba.PNG

9-letni Kuba Tomkiewicz, mieszkaniec Soból w gm. Załuski cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, padaczkę lokooporną, niedokrwistość, małogłowie, wady centralnego układu nerwowego oraz dysplazję lewego biodra. Rodzina potrzebuje pieniędzy na rehabilitacje i leczenie syna.

 

Chłopiec ma także zaburzony rozwój psychoruchowy, rozwój mowy oraz kłopoty ze wzrokiem. Wymaga konsultacji okulistycznych, neurologicznych, laryngologicznych, logopedycznych, stomatologicznych, dermatologicznych, genetycznych, hematologicznych oraz pulmonologicznych. Wymaga całodobowej opieki, jest w pełni zależny od innych. Nie potrafi się przemieszczać, nie pełza, nie siedzi, nie mówi, nie potrafi chwytać zabawek. To trudna sytuacja, w której pomóc możemy my wszyscy wpłacając pieniądze poprzez Fundacje SiePomaga  https://www.siepomaga.pl/jakub-tomkiewicz lub subkonto chłopca w Fundacji „Zdążyć z pomocą” na konto 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615, z tytułem 7891 Tomkiewicz Jakub – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

 

Rozmowa z Beatą Kryszczak – mamą chorego Kuby

 

EXTRA PŁOŃSK: Kiedy dowiedziała się pani, że synek może być chory?

 

Beata Kryszczak: Już na pierwszym USG,  lekarz powinien zauważyć, że coś jest nie tak. Później dowiedziałam się, że już wtedy można było wykryć, że synek ma tylko jedną półkulę mózgową. Niestety nie otrzymaliśmy żadnej diagnozy. Po urodzeniu Kubuś bardzo płakał w dzień i w nocy, myśleliśmy, że to kolka. Kubuś doznał wylewów II i III stopnia . Lekarze w szpitalu kazali szukać nam prywatnie neurologa. Byliśmy odsyłani i całe tygodnie czekaliśmy na badania. Dopiero w 5 miesiącu życia synka dowiedzieliśmy dlaczego nie chwyta zabawek, nie przekręca się na boki.

Diagnoza brzmiała jak wyrok. Dziecięce porażenie mózgowe. Zaniemówiłam, nie mogłam wykrztusić z siebie słowa. 2 tygodnie przepłakałam, tata synka zajął się załatwieniem wszystkiego z lekarzami, formalnościami i organizacją. Zrezygnowałam z pracy, by zająć się opieką nad Kubusiem. Teraz jest po 6 różnych operacjach.

1498128213.png

 

EXTRA PŁOŃSK: Jak wygląda obecna rehabilitacja syna i wasza codzienna opieka nad nim?

 

Kuba trzy razy dziennie przyjmuje leki, przygotowuje je i podaje wprost do żołądka przez PEGa. Kilkanaście razy dziennie musimy odessać wydzielinę z płuc, kilka razy dziennie robimy oklepywanie i inhalację. Gdy Kuba był młodszy robiłam mu rehabilitację we własnym zakresie, teraz jest zbyt silny, żebym mogła sama to robić. 2 razy w tygodniu przyjeżdża do niego prywatna rehabilitantka, również 2 razy w tygodniu przyjeżdża rehabilitantka z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej „Na dobry początek”, 6 godzin w  tygodniu Kubuś ma zajęcia sensoryczne z terapeutą, podczas których uczy się m.in. odbierania nowych bodźców. Kuba ma specjalną dietę.

 

EXTRA PŁOŃSK: Jakim dzieckiem jest Kubuś?

 

Bywają dni, że Kubuś jest bardzo pogodny, uśmiechnięty, zadowolony. Niekiedy ból jest dla niego nie do zniesienia, wówczas całe dnie i noce płacze. Kuba dobrze reaguje na nasz głos, uwielbia muzykę. Bardzo cieszy go, gdy starsza siostra Zuzia czyta mu książeczki lub po prostu jest z przy nim, bawi się, zagaduje do niego. Reaguje na kontakt z siostrą uśmiechem. Zuzia chętnie spędza czas z bratem, rozumie i akceptuje to, że Kuba jest inny niż jego rówieśnicy.

 

EXTRA PŁOŃSK: Jak droga jest rehabilitacja i miesięczny koszt leczenia?

 

Leki na cały miesiąc to koszt ponad 300 złotych. Ale to tylko część wydatków. Trzeba kupić środki higieny, pielęgnacyjne, opatrunki i inne. Dużym obciążeniem finansowym jest rehabilitacja i turnusy. Jesteśmy normalną rodziną, ale z wyjątkowym dzieckiem. Choroba nie wybiera, dlatego staramy się ją oswoić. Jednak rehabilitacja i wizyty u specjalistów są bardzo drogie… Kubuś jest po operacji stawu biodrowego, dlatego warunkiem koniecznym do zapobiegania  powstawaniu kolejnych wad jest codzienna rehabilitacja oraz wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne. Kuba powinien być przynajmniej 2 razy w roku na turnusie wyjazdowym. Dwukrotnie pomógł nam w tym radny Gminy Załuski – pan Kamil Koprowski organizując mecze charytatywne na rzecz naszego synka. Cały czas zbieramy fundusze na wyjazdy syna i zajęcia rehabilitacyjne. Widzimy postępy terapii. Nie chcemy jej przerywać. Prosimy o pomoc w sfinansowaniu rocznego leczenia. Dzięki Wam zyskamy kolejne uśmiechy Kubusia, a dla rodzica nie ma nic cenniejszego - niezależnie od tego, czy dziecko jest zdrowe, czy nie. Pomóż sprawić, by do Kuby przyszło w końcu duże szczęście.

Prosimy o wpłaty dla Kuby poprzez Fundację „Zdążyć z pomocą” na jego subkonto

15 1060 0076 0000 3310 0018 2615, z tytułem „7891 Tomkiewicz Jakub – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia”.

 

Rozmawiała Sylwia Sobótka

Fot. źródło www.siepomaga.pl


 

Prognoza pogody:   

 

  

 GALERIE:

  

 


 

Redaktor Naczelna:
Sylwia Sobótka

e-mail: s.sobotka@media-polska.pl 

Extra Płońsk - Biuro Reklamy:
ul. Płocka 69, 09-100 Płońsk
Tel. 502 646 312 oraz: 534 902 094