Dziś jest: 3 Luty 2023    |    Imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar

„Od pola do stołu” Jesienny Jarmark w Poświętnem

jarmark.JPG

W niedzielę, 17 września w Poświętnem w Płońsku odbył się XII Jarmark Jesienny - „Od pola do stołu”. W ramach spotkania odbył się VIII Przegląd Ludowych Zespołów Artystycznych, natomiast dla rolników przygotowano XIX Dzień Kukurydzy i Buraka.

 

Uroczystego otwarcia jarmarku dokonał o godz. 10.00 dyrektor MODR Oddział Poświętne - Jarosław Grabowski wraz z Tomaszem Skorupskim zastępcą dyrektora MODR w Warszawie, Teresą Kozerą - wiceburmistrz Płońska i Radosławem Rybickim z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Program tegorocznego jarmarku był niezwykle bogaty. Zwiedzający tego dnia stoiska płońszczanie, oprócz rękodzielnictwa, stoisk z drzewkami, miodami czy serami, mogli wysłuchać także w sali konferencyjnej MODR-u seminarium nt. „Produkt regionalny i tradycyjny, uruchamianie i prowadzenie działalności w zakresie rolniczego handlu detalicznego z województwa mazowieckiego”.

 

Celem „Dnia Kukurydzy i Buraka” jest popularyzacja prawidłowej technologii uprawy i zbioru tych roślin. Zaprezentowano kolekcję 95 odmian kukurydzy i 19 odmian buraka. Na polu doświadczalnym w namiocie można było też wysłuchać dwóch wykładów: „Najważniejsze choroby i szkodniki w uprawie buraka cukrowego, zapobieganie i zwalczanie” oraz „Najważniejsze szkodniki w uprawie kukurydzy, zapobieganie i zwalczanie”.

 

Ja co roku, dużą uwagę gości skupił Przegląd Ludowych Zespołów Artystycznych. W tym roku wzięło w nim udział 15 zespołów. Celem konkursu było promowanie dorobku artystycznego zespołów, upowszechnianie zapomnianych pieśni ludowych, promocja wsi i folkloru oraz tradycji.

 

Komisja konkursowa w składzie: Izabela Bednarczyk- zastępca dyrektora Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie (przewodnicząca), Mariusz Wrzesiński - dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Płońsku, Stanisław Szymczyk - organizator, kierownik i choreograf LZA „Poświętniacy”, Anna Goliasz - rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Płońsku, Edyta Łukomska - MODR Oddział Poświętne w Płońsku miała niełatwe zadanie. Wszystkie zespoły były dobrze przygotowane.

 

Nagrody w tegorocznym konkursie : VIII Przeglądzie Ludowych Zespołów Artystycznych zostały dofinansowane ze środków Pomocy Technicznej PROW na lata 2014-2020 w ramach schematu II.

Po długiej przerwie jurorzy wyłonili laureatów przeglądu

 

Kategoria muzyczno-wokalna

1 miejsce: Ludowy Zespół „Ożarowiacy” (1500 zł.)

2 miejsce: „Dąbkowiacy” (1.000 zł.)

3 miejsce: Klub seniora „Zawsze Młodzi” (800 zł.)

 

Kategoria muzyczno- taneczna

1 miejsce: Zespół ludowy „Ożarowiacy” grupa młodsza (1500 zł)

2 miejsce: „Kuźnia” Artystyczne Centrum Kultury Wilanów  (1000 zł)

3 miejsce: Ludowy Zespół Artystyczny „Kasztelanka” grupa dziecięca (800 zł)

Wyróżnienie: „Ożarowiacy” grupa młodzieżowa

Prowadzącym VIII Przegląd Ludowych Zespołów Artystycznych był Janusz Prokopczyk.

 

KATARZYNA RÓLKA

FOT. KATARZYNA RÓLKA


 

Prognoza pogody:   

 

  

 GALERIE:

  

 


 

Redaktor Naczelna:
Sylwia Sobótka

e-mail: s.sobotka@media-polska.pl 

Extra Płońsk - Biuro Reklamy:
ul. Płocka 69, 09-100 Płońsk
Tel. 502 646 312 oraz: 534 902 094