Dziś jest: 11 Lipiec 2020    |    Imieniny obchodzą: Cyprian, Olga, Benedykt

Adam Struzik: Rolnictwo jest jednym z naszych priorytetów

struzik.JPG

 

Rozmowa z Adamem Struzikiem – Marszałkiem Województwa Mazowieckiego

 

 

 

EXTRA PŁOŃSK: Jak samorząd województwa mazowieckiego wspomaga rolników?

 

Adam Struzik: Rolnictwo jest jednym z naszych priorytetów. Jeszcze nie tak dawno realizowaliśmy na Mazowszu naszą autorską inicjatywę Samorządowy Instrument Wsparcia Rozwoju Mazowsza. Na rozwój obszarów wiejskich, w tym budowę kanalizacji, wodociągów, dróg czy małej architektury przeznaczyliśmy wówczas kilkaset milionów złotych. Z uwagi na globalny kryzys finansowy, u nas dodatkowo spowodowany wysokim „janosikowym”, musieliśmy ten program zawiesić.Obecnie wspieramy rolników i mieszkańców obszarów wiejskich poprzez programy unijne: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), Program Operacyjny„Rybactwo i Morze” (PO RYBY) oraz Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego (RPO WM). Do tego dochodzą programy sektorowe, a także źródła krajowe np. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostatnio z naszego budżetu przeznaczyliśmy 18 mln zł na budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. W sumie zostanie zrealizowanych 277 inwestycji. Z kolei w ramach KSOW prowadzimy także szereg działań szkoleniowo-informacyjnych czy promocyjnych, które przeznaczone są właśnie dla mieszkańców obszarów wiejskich. Organizujemy również wiele konkursów – jednym z nich jest Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego, w którym doceniamy wytwórców i producentów żywności tradycyjnej.

 

EXTRA PŁOŃSK: Czy dzięki tym środkom coś się zmieniło na mazowieckiej wsi?

 

Oczywiście, że tak. Zmiany widać gołym okiem. Wystarczy spojrzeć na nowoczesne targowiska, nowe drogi i ulice czy wyremontowane świetlice i domy kultury. W wielu gminach powstały sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Wszystko po to, by na mazowieckiej wsi żyło się lepiej, dostatniej i wygodniej. Ale to nie jest sukces tylko samorządu Mazowsza. Przede wszystkim to zasługa mieszkańców wsi i jej włodarzy, którzy coraz chętniej i aktywniej sięgają po wsparcie unijne.

 

EXTRA PŁOŃSK: Polska stoi rolnictwem? Jest Pan zadowolony z obecnego poziomu eksportu produktów z polskich gospodarstw?

 

Polska była i nadal jest potęgą w produkcji rolnej. W niektórych gałęziach produkcji jak np. owoce, warzywa, mleko od lat zajmujemy czołowe miejsca w Europie. Nasze produkty są coraz lepsze jakościowo i konkurencyjne pod względem cenowym. Nasi producenci rolni sprzedają swoje towary nie tylko w obrębie Unii Europejskiej, ale decydują się też na eksport do bardziej egzotycznych krajów. Jest się czym chwalić. Produkty spożywcze znad Wisły podbijają serca konsumentów na całym świecie. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Do tego wszystkiego potrzebne jest wsparcie rządu. Zdobywamy kolejne kraje, jednak wciąż nie jest to szczyt naszych możliwości. Potrzeba strategii i rządowej, i na poziomie sektorów. Opracowanie długofalowej strategii promocji polskiej żywności na nowych rynkach  wymaga koordynacji działań wielu resortów i włączenia do tych prac doświadczonych ekspertów zajmujących się przemysłem spożywczym.Dziś niestety takiej współpracy  brakuje.

 

EXTRA PŁOŃSK: Jak oceniłby Pan obecny stan polskiego rolnictwa? Jak polskie rolnictwo walczy o konkurencyjność w Europie?

 

Polskie rolnictwo stale się rozwija i poprawia – z jednej strony dzięki środkom europejskim, dopłatom i funduszom inwestycyjnym, z drugiej dzięki pracowitości, kreatywności i zaangażowaniu rolników, mieszkańców wsi i samorządów. Promujemy wśród naszych europejskich partnerów ideę rozwoju rolnictwa zrównoważonego. My posiadamy taki model produkcji rolniczej. Jest to nasz wielki atut. Konkurujemy nie tylko ceną czy wysoką wydajnością, ale także jakością, niepowtarzalnym smakiem. Dbamy o zrównoważony rozwój zarówno dla dużych, jak i małych polskich producentów. Z roku na rok mieszkańcy obszarów wiejskich są coraz lepiej wykształceni i zdobywają pracę w innych działach gospodarki np. w usługach. Polski rolnik potrafi odpowiadać na potrzeby rynku, analizować, liczyć, ale nie wszystko może osiągnąć bez wsparcia rządu czy samorządu.

 

EXTRA PŁOŃSK: Dożynki często bywają okazją do nadania odznaczeń „Pro Masovia”. Co symbolizuje ten medal pamiątkowy?

 

Medal Pamiątkowy Pro Masovia to wyróżnienie, które przyznajemy osobom szczególnie zaangażowanym w gospodarczy, kulturalny lub społeczny rozwój naszego regionu. Tylko w tym roku przyznaliśmy ponad 140 takich odznaczeń. Otrzymały je m.in. jednostki ochotniczych staży pożarnych, szkoły, artyści regionalni czy organizacje pozarządowe. Cieszy fakt, że na terenie naszego województwa mamy tyle różnego rodzaju organizacji i ludzi, którym bliskie są sprawy naszego regionu i dbają o jego rozwój.

 

EXTRA PŁOŃSK: Czego życzyłby Pan rolnikom na kolejne lata?

 

Przede wszystkim zdrowia i wytrwałości, ale też tego, aby czuli radość z pracy, którą wykonują. A przy okazji zbliżających się dożynek gminnych chciałbym im podziękować za ich codzienną pracę. To ważne aby czuli, że jesteśmy im wdzięczni za to, że przez kolejny rok na naszych stołach nie zabraknie chleba.

 

Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiała Sylwia Sobótka

Fot. mazovia.pl


 

Prognoza pogody:   

 

  

 GALERIE:

  

 


 

Redaktor Naczelna:
Sylwia Sobótka

e-mail: s.sobotka@media-polska.pl 

Extra Płońsk - Biuro Reklamy:
ul. Płocka 69, 09-100 Płońsk
Tel. 502 646 312 oraz: 534 902 094