Dziś jest: 1 Czerwiec 2020    |    Imieniny obchodzą: Hortencja, Jakub, Konrad

Nie zatraćmy pamięci o bohaterach…

c_210_150_16777215_01_images_obchody-1-wrzesnia-034.JPG

W piątek, 1 września w Płońsku odbyły się uroczystości upamiętniające 78. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej. Obchody rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana w kościele parafii św. Michała Archanioła. Pod pomnikiem poległych bohaterów złożono kwiaty i znicze.

 

Uczestnicy obchodów, po mszy przemaszerowali ulicami płońska na cmentarz parafialny pod pomnik wojennych bohaterów. Modlitwę za poległych poprowadził ks. proboszcz Zbigniew Sajewski. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz lokalnych Miasta Płońska, powiatu płońskiego, przedstawiciele rządu – posłanka na Sejm RP Anna Cicholska, przedstawiciel ministra Macieja Wąsika, przedstawiciel posła Marka Jakubiaka, Dyrektor Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego a także kombatanci, duchowieństwo, służby mundurowe, poczty sztandarowe, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta.

 

Padło wiele ważnych słów na temat historii, roli przyszłych pokoleń,  wspomnień związanych z rozpoczęciem wojny. Wiceburmistrz Miasta Płońska Teresa Kozera przytoczyła słowa 18-letniego wówczas płońszczanina – Jana Bartkiewicza.- „ Pierwszy dzień wojny przypadł w piątek. Kończyły się właśnie wakacje. Ja miałem 18 lat. 1 września 1939 roku o godz.15.00 nad most kolejowy w Płońsku nadleciał samolot i zrzucił bombę rozpryskową. Myśleliśmy naiwnie, że to polski samolot, który przeprowadza próbne bombardowania. Myliliśmy się. To był samolot niemiecki…”

 

Starosta Płoński Andrzej Stolpa w swoim wystąpieniu podkreślał, iż ważne jest zachowywanie prawdy dla kolejnych pokoleń, dbałość, by niemieckich obozów zagłady w Polsce nie nazywać mianem „polskich obozów” – jak zdarzało się to w niemieckich mediach. Oraz by nie dopuścić do przekłamywania historii, by nigdy kata nie mylić z ofiarą i odwrotnie.

 

Delegacje i poczty sztandarowe złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem.

 

Sylwia Sobótka

Fot. Sylwia Sobótka

 


 

Prognoza pogody:   

 

  

 GALERIE:

  

 


 

Redaktor Naczelna:
Sylwia Sobótka

e-mail: s.sobotka@media-polska.pl 

Extra Płońsk - Biuro Reklamy:
ul. Płocka 69, 09-100 Płońsk
Tel. 502 646 312 oraz: 534 902 094